Dışa Vur
Kardeşten Öte
“Ruhunu Hissetmek” başlıklı yazıma cevap gelmeyeceğini bile bile yazmıştım ancak bu kadar tepkisiz kalınması üzmedi değil. İnsanların sevgilileri kadar önemli olmasa da farklı görüşleri okumayı isterdim. Gelgelelim konuma, Uçurtma Avcısı kitabı hakkında da birkaç soru ve görüşümü paylaşmak isterim.1)Dostunuzun onuru için kendi onurunuzdan vazgeçer misiniz? [Kitabın başından beri Emir ve Hasan arasındaki sınıfsal ve etnik farklılıklar kendini belli etmektedir ki kitabın sevdiğim yanlarından biri de bu. Her şey etkileyici bir sadelikte anlatılmış.] 2)Zayıf biri olmak hangi anlama gelmektedir? [Bir çok kişi Emirin zayıf ve korkak biri olduğundan bahsetmiş ve ona karşı nefret duymuş.Şaşırdığım söylenemez o kadar olası bir tepki ki bu. Fakat Emirin hatasını kabullenmesi ve onla yaşayabilmesi, yıllar sonra tekrardan o acıyı hissedebilmesi onu affedilebilir kılıyor. Esaretin Bedeli filminde “Pişman olmadığım tek bir gün yok” diyen Andy gibi. Affetmek gibi bir erdemi herkes gerçekleştiremez ve Hasanın güzel ruhu bence kardeşini suçlamazdı. Suçlayamazdı.Hayatı boyunca her türlü acıyı çekmiş biri olarak yüreğinde kötülük barındırdığını sanmıyorum. Özetle;kinci biri değil o. Tabii Hasan Emiri affeder peki ya okuyanlar? Emir küçüklükten beri babasının ilgisine aç olarak büyüyen biri. Şöyle ki detay vermek istemesem de babamdan gelecek olan ufak bir ilgi için abimin dövülmesine sebep olduğum zamanlar çok sıktı. Pişman mıyım? Deli gibi. Ama o an muhakeme yeteneğimin olmayışı ve durumun ciddiyetini kavrayamayışım beni korkunç biri yapmıyor. Bunları sırf ilgiye muhtaç olduğum için yaptığım düşünülürse Emir neden gaddar ve sefil bir çocuk olsun ki? Tıpkı abimin gitmeden önce beni affettiği gibi affedilmeye ihtiyacı var. Ki Hasandan bunu duymasa da Hasanın oğlu için yaptıkları bir nevi kanıt. Fakat beni üzen de kanıt için yapıp yapmadığını anlamamam.]3)Eğer Hasana ihanet etmiş olmasaydı onun oğlu için bu kadar emek harcar mıydı? [Her düşündüğümde içimi yakan muamma bir soru. Eğer cevap olumsuz ise, bu Emiri iyi biri mi yapar kötü biri mi? Kanta göre kötü biri yapar ve Immanuel Kant düşünceleri ile gönlüme taht kurmuş bir filozoftur.] Sabırla okuduysanız teşekkür ederim 4)Kitap analizleri yapabileceğim bir platform biliyor musunuz? Aksi takdirde Wattpad denilen korku dolu bataklığa düşmek zorunda kalacağım.
Yanıtlar

Mavi_2000 Bence burada da aniliz yapabilirsin. Kitabı okumadım ama okuyacaklarım arasında. Ben de kitap okumayı seviyiorum ve bitirdikten sonra çok düşünüyorum. Bir de şey tumbly

Gulnurcaa Ah siz güzel insanlar nerdesiniz acaba böyle kitap konulu postlar görünce çok mutlu oluyorum. Şimdi kitabı okudum ama sma yaklaşık bi 6 yıl önce falan çok fazla detaylı hatırlamıyorum ama yine de bazı sorularına cevap verebilirim. 1 dostum için onurumdan vazgeçmem artık çünkü bir kere bunu yaptım ama o dostum onun için sırtlandığım onursuzluğu yüzüme güzelce vurdu. 2 zayıf biri olmak bence çok göreceli bir kavram kimine göre korkak biri zayıftır kimine göre sessiz biri ama bunların ötesinde zayıf biri bence kendini keşfedememiş olan kişidir. 3 bana göre yarı-yarıya hem ihanetinden dolayı bunu yapıyor hemde çocukluk arkadaşından ve kendini tatmin etmek için o kadar çaba sarf ediyor. 4 lütfen wattpad bataklığına sürüklenme mutlaka vardır böyle platformlar hiç yoksa bile buraya yaz bir iki edebiyat sever yorum atar. Çünkü wattpad bana göre istisnalar dışında tabi tamamen bir edebiyat yaptığını zanneden ama sadece çay kahve edebiyatının yapıldığı bir platform. Bidahakine seni yakalarsam okudun mu bilmiyorum ama Yüreğim Seni Çok Sevdi kitabını yorumlar mısın? Hoşçakal güzellikle kal

Faulknerssleep Öncelikle her insanın acısı kendine büyük görünür ve o acıya çare bulmaya çalışır. Ben de senin gibi edebiyat sanat film vb hakkında beyin fırtınası yapmayı sevsem de yine de saygı duymak gerekir sence de öyle değil mi :) Yazdıklarına gelince böyle paylasimlarla karşılaşmak sevindirdi beni. Uçurtma avcısı kitabını da okudum, filmini de özledim. Aklımda, yuregimde ve hayatımda derin iz bırakmış kitapta geçen Afganistan dilinde bir söz var.. ZENDAGİ MİGZARA.. Yani: Hayat Devam Ediyor.. En umutsuz animda bile kulağımda çınlayan o büyülü söz..Buraya koyuyorum.. Daha çok yüreğe ulaşması dileğiyle..

Henuzbulamadim Sevgililerimiz en büyük dertlerimiz(!) dışındaki bütün iletişime kapalıyız. Bir insanın varoluşsal sancılar çekmesi, kitapların derinliklerinde zaman zaman boğulması hiçbirimizi ilgilendirmiyor kesinlikle. Gelirsek Uçurtma Avcısı’na 1- kesinlikle öz eleştiri yapmadan cevaplarız bu soruyu evet vazgeçeriz diye Emir’i günah keçisi ilan ettik bile. Kitapta Hasan’dan fazla Emir’e üzüldüm diyebilirim. Aslında sorun kitabın 18. Sayfasında gizliydi. Baba’nın bir deyişi. 2- Emir gerçekten zayıf birisi. Bence zayıf birisi bütün duygulardan yoksun bir insan değil, duygulardan azar azar bulunduran insan. Emir merhametli miydi? Evet ama yeterince değil. Ya da bunu keşfetmesi zaman aldı. Merhametini, geçmişe dair öfkesini, pişmanlığını zamanla keşfeden bir karakter. 3- bence yapmayabilirdi. Onun kendini keşfetmesini sağlayan kıvılcım buydu belki de. İyilik bir kıvılcımla başlar. 4- maalesef ki bilemiyorum :( Uçurtma Avcısı’nı okuyan birinin Bin Muhteşem Güneş’i de okumuş olmasını temenni ederim.